Dysplazja stawów biodrowych

  • warning: include(./sites/all/modules/advanced_forum/advanced_forum-topic-header.tpl.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/peron/domains/zperonowki.com/public_html/site/includes/theme.inc on line 1079.
  • warning: include(): Failed opening './sites/all/modules/advanced_forum/advanced_forum-topic-header.tpl.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php56/lib/php') in /home/peron/domains/zperonowki.com/public_html/site/includes/theme.inc on line 1079.

Proszę komentować artykuł tutaj:

Please comment the article here:

Bitte schreiben Sie hier den Kommentar zum Artikel:

Dysplazja stawów biodrowych

Znalazlam w starych postach kilka ciekawostek na temat HD.... Ale nadal sa dosyc interesujace, bo klotnia na temat dziedzicznosci, przyczyn i zapobiegania tej chorobie nie ma konca... :shades:

1) ASko 3(46)/99

"Czesto jednak ewidentne znieksztalcenie stawu biodrowego nie wywoluje zadnych objawow lub sa one tak slabo wyrazone, ze nie wplywaja negatywnie na wartosc uzytkowa psa! Wiekszosc autorow podaje, ze tylko u 20% psow ze stwierdzona dysplazja wystepuja widoczne zmiany objawiajace sie uposledzonym ruchem zwierzecia."

"Przy obecnym stanie wiedzy w dalszym ciagu nieznane sa w pelni przyczyny powstawania dysplazji. Wiadomo jedynie, ze uwarunkowana jest ona wieloma parami genow, co powoduje, ze odziedziczalnosc choroby jest stosunkowo niska, rzedu 30-40%, choc wg niektorych autorow siega 50%. Na rozwoj dysplazji w pozostalych 70-50% wplywa srodowisko, w tym przede wszystkim zywienie, ruch, warunki utrzymania."

"Problem metod zwalczania dysplazji dzieli hodowcow i lekarzy weterynarii. [...] Jednak brakowanie z hodowli osobnikow obciazonych dysplazja w rasach, w ktorych przez wiele lat wymog ten byl scisle przestrzegany, nie dalo wiekszych efektow. Nalezaloby eliminowac z hodowli cale mioty, w ktorych choc jedno zwierze mialoby wynik dodatni. Tylko kogo na to stac i jak to przeprowadzic w praktyce? Poza tym dysplazja na poziomie okolo 20% i tak by pozostala, poniewaz tego typu selekcje, z takimi wlasnie wynikami, przeprowadzono przed laty w USA."

2)"HundeWelt" 7/99

Rozpowszechnienie HD jest rozne dla poszczegolnych ras. Czestosc wystepowania wacha sie (wedlug szwajcarskich badan) od 7% u Siberian Husky do 69% u Gordon Setter. Przypuszcza sie jednak, ze w rzeczywistosci liczby te sa znacznie wyzsze.

Zywienie:
na rozwoj dysplazji maja wplyw witaminy (A i D), zawartosc wapnia, stosunek wapnia do fosforu oraz wapnia i sodu do chlorku. Nie zaleca sie dodawania do karm bytowych zadnych mineralow ani witamin. Dotyczy to takze witaminy C, ktora jest produkowana w organizmie psa.

Dysplazja stawów biodrowych

Zrobilam mala aktualizacje lekarzy... Mozliwe, ze zmiany sa wieksze, bo na stonach ZKwP nadal figuruje ta stara z roku 2003... Wink