Wystawy

Suki w cieczce a wystawy

Na generalnym zebraniu FCI w Paryżu w kwietniu 2005 uchwalono nowy regulamin wystaw FCI. Tak jak oczekiwano zezwolono na wystawianie suk w cieczce. Zakaz obowiązuje nadal tylko suki karmiące i te w towarzystwie szczeniąt.

Dlaczego zmieniono przepisy?
Bo z jednej strony było tak jak wiadomo: i tak niewiele osób zwracało na to uwagę. A z drugiej: bo to właściciel jest odpowiedzialny za swojego psa.

Uwaga nowa choroba

Wszystko zaczęło się.....

Wystawy od podszewki: zanim wejdziesz na ring

Jednym z trzech powodów dla jakich istnieją wystawy (oprócz propagowania ras i oceny hodowlanej psów) jest sport. Wystawa jest imprezą, na której hodowca i wystawcy probują w ciągu 2-3 minut udowodnić, że to właśnie ich czworonogi są naj..., naj... i że to im należy się zwycięstwo.

Wystawy od podszewki: etykieta wystawowa

A na koniec kilka słów co wypada, a co nie na wystawach psów...

Wystawy od podszewki: trening wystawowy

Gdybyśmy spytali sędziów, co jest największym problemem przy ocenie psów, na pewno odpowiedzieliby zgodnie: WYSTAWCY :)Chodzi tu głównie o nieumiejętność poprawnego zaprezentowania swojego psa. Wiele osób uważa, że najważniejsza jest zgodność psa ze wzorcem, a przygotowanie, czy sam handler są na ringu bez znaczenia. Tymczasem nasze poczynania przesądzają czasem o werdykcie. Podstawą wystaw psów jest ocena urody, ale nie ma szans (lub nie osiągnie tyle, ile by mógł) pies, którego właściciel poprzestaje na jego wrodzonych cechach.

Wystawy od podszewki: no i wchodzimy na ring

Zwykle ocena na ringu wygląda następująco:
  • Pokazanie zębów
    W nielicznych wypadkach sędziowie sami sprawdzają zęby - i tego lepiej nauczyć psa, bo pogryzienie sędziego to najłatwiejsza droga do dyskwalifikacji.

  • U psów: sprawdzenie jąder

Wystawy od podszewki: wady i niedostatki

Aby łatwiej przychodziło nam ocenianie jakości CzW, publikujemy poniższą tabelę
niedostatków i wad. Powstała ona na podstawie tabeli z przeglądu hodowlanego
oraz materiałów opublikowanych przez czeskie i słowackie kluby rasy. Znaczki "x" oznaczają maksymalną ocenę jaką może otrzymać pies, u którego dana wada wystąpiła (czasem jedna cecha ma dwa "x" - a to z powodu różnego podejścia obu klubów).

Wystawy od podszewki: jak przebiega sędziowanie

W odróżnieniu od niektórych konkursów piękności najlepszego psa nie wybiera publiczność, a sędzia. Jego decyzje są niepodważalne.

Nie będę odosobniona jeśli stwierdzę, że najlepszym typem sędziego jest nie tylko taki, który zna się na rzeczy, ale też potrafi się zachować, respektuje psa i jego handlera, a na pierwszy miejscu stawia psa, który tego dnia był najlepszy.

Wystawy od podszewki: a my?

OK, pies jest już odpowiednio wytrenowany i przygotowany. Teraz czas na nas,

Wystawy od podszewki: co potrzebujemy

Podstawą jest oczywiście ringówka, na której powinno wystawiać się psa. Jest to specjalna cienka smycz wykonana z nylonowej tasiemki. Powinna być mocna (bez problemu znajdziemy taką, z którą nie poradzi sobie żaden wilczak, oczywiście ten dobrze wychowany, tego nieprzygotowanego nie powstrzyma przecież nic), jak najcieńsza (w przypadku psów agresywnych lepiej nie przesadzać), a kolorem dobrana do umaszczenia naszego psa (musi być niewidoczna: biała, beżowa lub szara). Ringówki w jaskrawych kolorach są zdecydowanie "out".
Subskrybuje zawartość